Parohia Naşterea Sf. Ioan Botezătorul în zi de sărbătoare

Viața parohiei Decembrie 22, 2011

Parohia Naşterea sf. Ioan Botezătorul dn satul Ruşi , Com. Belceşti s-a aflat în ziua de 19 Iunie în sărbătoare, toată suflarea creştinească aşteptând Sfinţirea Mesei  din altarul bisericii nou zidită.

Duminică diminneaţă la ora 08  preoţii, credincioşii şi copiii îmbrăcaţi  în port naţional au întâmpinat, în glasul clopotelor, au întâmpinat pe Înalt Preasfinţitul TEOFAN, Arhiepiscop al Iaşilor şi Mitropoliit al Moldovei şi Bucovinei şi pe I.P.S.  ŞTEFAN  Kalaijashvili  al Eparhiei de Lentekhi şi  Tsageri (Georgia), care au binecuvântat mulţimea ce aştepta mult dorita Sfinţire a mesei altarului bisericii a cărei piatra de temelie s-a pus la data de 21 martie 1999 de către Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, vreme în care era Primar al comunei, D-l Constantin Ciobăniţă, pe terenul donat de Fam. Ioan şi Constanţa VASILACHE, sub purtarea de grijă a Proniei cereşti, avînd ca reazem dragostea şi dăruirea ctitorilor, donatorilor, ostenitorilor, îchinătorilor, enoriaşilor şi slujitorilor Sfintei noastre Biserici, timp de zece ani s-a lucrat la desăvîrşirea acestei construcţii. Unii dintre cei mai fideli ctitori au fost familiile Locic Marius şi Elena, Locic Doinel şi Rodica din Bucureşti si D-l Deputat Mocanu Vasile. Fie ca Prea Bunul Dummnezeu să le dăruiască pentru jertfa lor cele cereşti în locul celor pământeşti.

Slujba  de sfinţire a altarului a fost săvârşită de Înalt Preasfinţitului TEOFAN, Arhiepiscop al Iaşilor şi Mitropoliit al Moldovei şi Bucovinei şi de I.P.S.  ŞTEFAN  Kalaijashvili  al Eparhiei de Lentekhi şi  Tsageri (Georgia), împreună cu Consilier: Pr. Adrian GIOSAN , .Părintele  Protoiereu Nicolae CRĂCIUN  şi un frumos sobor de preoţi şi diaconi,din care au făcut parte Preacucernicii Părinţi: Pr. Zaharia Mihai, Pr. Voina Constantin, Pr. Codăiescu Dan, Pr. Pâtâligă Valentin,  Pr. Florariu Alexandru, Pr. Proca Constantin, Pr. Ilinca Ioan, Pr. Ciobanu Dumitru, Pr. Mânecaru Ciprian, Pr. Adam Iulian , Pr.Aiftincăi Bogdan, Ţifui Gabriel şi Pr. Paroh Săndulache Constantin.

Alături  de credincioşii parohiei noastre au participat şi oficialităţi centrale şi  locale dintre care amintim pe D-l  Deputat Vasile MOCANU, D-l Deputat Relu FENECHIU, D-l Senator Dumitru OPREA, D-l Prefect Dragomir-Sava TOMAŞESCHI, D-l Constantin SIMIRAD- Preşenintele C.J. Iaşi, D-l Primar Constantin PETRAŞ şi D-l Viceprimar Tudor BÂRLĂDEANU
După Slujba de sfinţire,s-a  oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie pe scena amenajată în curtea bisericii. Cuvântul de învăţătură a fost rostit de I.P.S.  ŞTEFAN  Kalaijashvili iar Parintele Protoieru a facut o scurtă descriere a lucrarilor ce s-au făcut la această Sfântă Biserică  pe parcursul celor zece ani,de preoţii ce au slujit aici.

Preotul paroh, a mulţumit Inalţilor Ierarhi pentru binecuvântata prezenţă în parohia RUŞI,  credincioşilor şi tuturor celor ce au ajutat şi vor mai ajuta Biserica iar Inalt Preasfinţitul Teofan a îndemnat pe credincioşi la continuarea lucrărilor, în special a picturii, zicând că „frumuseţea unei biserici este dată de frumuseţea picturii  cu care este împodobită ea”, iar la final a oferit Pr. Florariu Alexandru şi Pr.  Paroh Săndulache Constantin distincţia de iconom, deasemenea  credincioşii: Mocanu Vasile-deputat, Locic Marius, Ciobăniţă Constantin, Miţac Fănică, Nechita Domnica, Spătaru, Ioan, Carja Neculai, Vasilache Ioan, unii dintre cei mai vrednici ctitori, împreună cu membrii Consiliului şi Comitetului Parohial au primit Distincţia de Vrednicie  .