Activități liturgice și pastoral-misionare

Program liturgic Decembrie 22, 2011
Miercuri
spovedit și împărtășit bolnavii prin sat
Vineri
08,00-09,00
Slujba aghiezmei, molitfe şi rugăciuni de deslegare
09.00-12,00
Sf.Taina a Spovedaniei
Sâmbătă
8:00
Slujba Parastasului, apoi săvârşirea serviciilor religioase în parohie
15:00
Sf. Taină a Spovedaniei - elevii, studentii,navetiştii şi cei ce sunt la servici în timpul săptămânii
Duminică
8:00
Slujba Utreniei şi Acatist
9:30
Sf. Liturghie şi pomenirea morţilor

Programul liturgic diferă de la o perioada la alta a anului bisericesc.

Astfel în perioada Postului mare Sf. Liturghie se săvârșește în fiecare zi de Sâmbătă și Duminică şi Joi precum și în sărbătorile bisericești;

Sf. Taină a Spovedaniei se face în zilele de Miercuri, Vineri, Sâmbătă sau în ajunul sărbătorilor în care se săvârșește Sfânta Liturghie.

În fiecare zi de Miercuri fac vizite pastorale în parohie spovedind și împartășind bolnavii si pe cei neputiincioși.

În fiecare an, în Postul mare, de Buna Vestire se oficiază Taina Sfântului Maslu de obște.

Începând cu Duminica aIV-a din post ,în cadrul Școlii Ruși încep vizionările de filme religioase(Moise, Sf. Petru, Viața lui Iisus Nazarineanul, Estera ș.a).

În postul Nasterii Domnului Sfânta Liturghie se săvârșește și în ziua de joi.

În această perioadă se formează și se pregătesc cetele de colindători, se împodobește bradul, iar în ziua Nașterii Domnului are loc un frumos program artistic specific sărbătorii.

În timpul anului bisericesc  copiii sunt îmbrăcati ,prin rotație,în hipodiaconi devenind astfel buni cunoscători a-i rânduielilor bisericeșt, tot ei împătrțind apoi după caz prin sat bolnavilor, din jertfa ce se aduce la biserică obișnuindu-i cu opera caritativă.

În fiecare an, pe data de 11 noiembrie este rânduită Slujba misionară, săvărșindu-se Utrenia Acatistul Sf. Mina, Sfânta Liturghie și taina Sfântului Maslu la care participă toți preoții din Belcești precum și alți preoți invitați.

Slujba Hramului Bisericii se serbează pe 24 iunie.

În anul 2009 slujba Hramului a participat și Părintele Stareț Arhmandritul Iustin Pârvu de la Mânăstirea Petru-Vodă, care este și ctitor la biserica noastră, prezența Sfinției Sale fiind o aleasă binecuvântare pentru parohia noastră.